Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak hayata geçirilen proje ile Çifteler, Günyüzü ve Sivrihisar ilçeleri kanola çiçekleriyle sarıya boyandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından uygulanmakta olan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında yaklaşık 3 yıldır Eskişehirli çiftçilere tohum tedariki noktasında destek sağlanmakta ve projeler yüzde 50 ile 75 aralığında hibe desteği sağlanarak gerçekleştirilmektedir.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Çifteler İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali İhsan Söker ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nizamettin Çetiner hayata geçen projenin sonuçlarını yerinde görmek için çiçek açan kanola tarlalarında incelemelerde bulundu. Yapılan inceleme sonucunda, projenin başarılı olduğu görüldü. Kanola tarlalarından yüksek verim elde edilmesi bekleniyor. Bu başarı, çiftçiler ve il/ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinde memnuniyet oluşturarak gelecekte kanola üretiminin geliştirilmesi adına umutlandırdı.

Türkiye'nin en güzel şehri Türkiye'nin en güzel şehri

Konuyla ilgili açıklamada, "Projeler uygulanırken özellikle ekilmeyen veya nadasa bırakılan alanların etkin kullanımlarının sağlanması, çeşitli nedenlerle ÇKS kaydı yaptıramayan ve destekleme ödemelerinden istifade edemeyen çiftçilerimize destek sağlanması; sel, dolu, kuraklık gibi doğal afetlerden etkilenen çiftçilerimize yardım eli uzatılması, şehit-gazi yakını gibi çiftçilerimize destek olunması noktasında çeşitli hususlar gözetilerek hibe destekleri verilmektedir. 2024 yılı güz döneminde ilimizin iklim ve toprak özellikleri dikkate alınarak üreticilerin en çok tercih ettiği çeşitler arasından 2 ayrı çeşit seçimi yapılmıştır. Hayata geçirilen söz konusu proje kapsamında Sivrihisar İlçemizdeki 24 çiftçiye bin kilo tohumluk 2 bin dekar alana, Günyüzü İlçesinde 63 çiftçiye 2 bin 30 kilo tohumluk 5 bin 75 dekar alana, Çifteler İlçesinde 13 çiftçiye 130 kilo tohumluk 260 dekar alana ekilmek üzere teslim edildi. 2024 Yılı TAKE Projesi Kapsamında “Sivrihisar, Günyüzü ve Çifteler İlçelerini Kanola Çiçekleriyle Sarıya Boyuyoruz Projesi” adı altında toplam bütçesi 1 Milyon 264 Bin TL olmak üzere, 948 Bin TL Bakanlık bütçesi, 316 Bin TL çiftçi bütçesi ile 3 bin 160 kilo kanola tohumu 100 çiftçiye, 7 bin 335 dekar alana ekilmek üzere teslimi gerçekleştirilmiştir" denildi.

Kaynak: iha