Muhasebe biliminin, muhasebe bilim insanlarının ve muhasebe mesleğinin geliştirilmesi için yaşamı boyunca vermiş olduğu özverili çabalar ve katkılar nedeniyle Anadolu Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi, ’Mesleki ve Akademik Saygı Ödülü’ne layık görüldü.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) tarafından verilen ödül Anadolu Üniversitesi Senato Odasında gerçekleştirilen tören ile Prof. Dr. Çömlekçi’ye takdim edildi. Ödül törenine Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Temizel, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Saime Önce, İİBF Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Sezen Uludağ, İİBF İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. Celal Hakan Kağnıcıoğlu, TİDE Başkan Vekili Prof. Dr. Nur İrem Nuhoğlu, TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun ve MÖDAV Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert katılım gösterdi.

“Anadolu Üniversitesi olarak hocamıza minnet duyuyoruz”

Anadolu Üniversitesinde böyle önemli bir gün ve tören yaşandığını belirterek sözlerine başlayan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal şunları söyledi: “Önceki yıllarda TİDE Kongresine ev sahipliği yaparak yakın ilişkilerimiz başlamıştı. Bugün ise tarih için önemli bir gün. Ferruh Hocamıza yıllar boyunca verdiği akademik ve idari desteklerden, nitelikli bilimsel çalışmalarından dolayı yetiştirdiği öğrenciler adına Anadolu Üniversitesi olarak minnet duyduğumu belirtmek istiyorum. TİDE ve MÖDAV’a da hocamıza böyle anlamlı bir ödülü takdim ettikleri için teşekkür ediyorum. Yetiştirdiği öğrencilerden hocamızın bu ödüle ne kadar layık olduğunu fazlasıyla görüyoruz.”

15 Temmuz mesaisi 15 Temmuz mesaisi

“Prof. Dr. Çömlekçi bilime katkı veren akademisyenler yetiştirdi”

Anadolu üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Elif Dağdemir ise ödül töreninde şunları aktardı: “Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi hocamız muhasebe ve denetim alanlarının özellikle bilim insanlarının ve mesleğinin geliştirilmesi için vermiş olduğu emekler ile Mesleki ve Akademik Saygı Ödülüne layık görüldü. Hocamız Üniversitemizin temelini oluşturan ve en köklü kürsü olan Muhasebe kürsüsünün duayen ismidir. Kuruluşundan bu yana Muhasebe Kürsüsü üniversitemiz içindeki akademik ağırlığını hiç kaybetmedi. Buradaki hocalarımız Türkiye’nin saygın bilim insanları olarak yer almaya devam etmektedir. Prof. Dr. Çömlekçi hocamız sayısız öğrenci ve bilime katkı veren akademisyenler yetiştirdi. Hocamızın ders anlatırken yaşadığı mutluluğa ve çalışmalarındaki titizliğe öğrencileri bizzat tanık oldu. Mesleki ve Akademik Saygı Ödülünden dolayı Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi’yi gönülden kutluyorum.”

“Öğrencileriniz için büyük gayretler sarf ettiniz”

Öğrencileri, çalıştığı kurum ile toplum ve devlet için Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi’nin emeklerinin paha biçilemez olduğunu aktaran MÖDAV Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardı: “Sizleri hep minnetle anacağız. Öğrencileriniz için büyük gayretler sarf ettiğinizi öğrencilerinizden duyuyoruz. Sizlerle hep gurur duyduk ve duymaya devam edeceğiz. Hayatınız boyunca sizlere ve değerli eşinize sağlık dolu bir ömür diliyorum.”

“Hocamız akademik dünya ve sektör için bir ödül”

Tarihe önemli bir not düşüldüğüne dikkat çeken TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kâmil Uzun ise “Değerli bilim insanı Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi hocamıza Mesleki ve Akademik Saygı Ödülünü takdim etmek için buradayız. Ben de bir meslek insanı olarak böyle bir ana tanıklık etmekten mutluluk duyuyorum. Hocamız bugüne kadar yetiştirdikleri ve ürettikleri ile akademik dünya ve sektör için büyük bir ödül. TİDE ve MÖDAV olarak üniversitelerimizle ilişkilerimize çok önem veriyoruz. Anadolu Üniversitesinin bizim faaliyetlerimiz içinde önemli bir yeri var.” şeklinde konuştu.

“Prof. Dr. Çömlekçi, İç Denetim Mesleğine katkı vermiş önemli bir isim”

TİDE’nin İç Denetim Mesleğinin akademik gelişimine katkı sağlaması amacıyla üniversitelerle yapılan iş birliklerine stratejik olarak önem ve öncelik vermekte olduğunun altını çizen TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nur İrem Nuhoğlu ödül töreninde sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu kapsamda iş dünyasının akademi ile bağını güçlendirmek, karşılıklı iş birliği kapsamında yönünü tayin etmek maksadıyla 2010 yılından beri Uluslararası Akademik Forum etkinliğini iki yılda bir gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Dokuz Eylül Üniversitesi ev sahipliğinde 10 Mayıs’ta Uluslararası Akademik Forum gerçekleştirilecek. İç denetim mesleğine katkı ve değer vermiş akademisyenlerimize Mesleki ve Akademik Saygı Ödülü takdim ediyoruz. Sekizincisini düzenlediğimiz bu forumda Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi’yi bu ödülü layık gördük. Akademik kariyeri süresince sayısız makale, yayın ve yetiştirdiği öğrencileri ile İç Denetim mesleğini ileri götürdüğü için Ferruh Hocamıza sonsuz teşekkür ediyoruz.”

“Bugün Mesleki hayatımın zirvesine çıktım”

Anadolu Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi ise TİDE ve MÖDAV tarafından layık görülen Mesleki ve Akademik Saygı Ödülüne dair duygularını şu şekilde aktardı: “Mesleki hayatımın sayenizde bugün zirvesine çıktım. Eşim İstatistik Profesörüdür, kendisine öğrencileri yine bu salonda bir ödül töreni düzenlemişlerdi. Adeta kıskanmıştım fakat nasipmiş ki bugün sayenizde bu duyguyu ben de yaşıyorum. 85 yaşında beni zirveye ulaştırdığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Mesleğimiz o kadar güzel ki, inanın emekli olmak istememiştim. Bugün bana gel ders ver deseler koşa koşa gelirim. Mesleğimizin bir yanı eğitim bir yanı insan ilişkileri ve mezunlarımızı gördükçe kendimi daha da yücelmiş görüyorum. Sevgi ve övgüyle bahsedilmek çok güzel bir duygu. Denetim konusunda vakti zamanında İstanbul’da bir üniversiteye gitmiştim. O gün denetime ısındım ve döndüğümde ilk çalışmalarım bu konuda oldu. Aslında alanım mali analiz ama denetim lebi derya. Öğrendikçe öğrenmeniz gereken çok şey olduğunu görüyorsunuz. Uygulama ve eğitim konusunda hiçbir konu bu kadar derin değil. Bu nedenle takdim edilen ödül nedeniyle duyduğum gururu ifade edemiyorum. Hayattan asla kopmamıştım ama bu ödülle beni hayata daha da bağladınız.”

Açılış konuşmalarının ardından TİDE Başkan Vekili Prof. Dr. Nur İrem Nuhoğlu, TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kâmil Uzun ve MÖDAV Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert tarafından Prof. Dr. Ferruh Çömlekçi’ye Mesleki ve Akademik Saygı Ödülü takdim edildi.

Kaynak: iha