Türkiye-Avusturya maçı heyecanı Türkiye-Avusturya maçı heyecanı

Eskişehir'de Reşadiye Camii önünde toplanan Kardeşlik Platformu üyeleri, Mahmut Sami Ramazanoğlu Camii’nin karşısına içkili mekân açılmasına sert tepki gösterdi. Üyeler, basın açıklamasının ardından Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne işletmenin turizm belgesinin iptali için yazılı dilekçe verdi.

Kardeşlik Platformu üyeleri, Mahmut Sami Ramazanoğlu Camii’nin karşısına içkili mekân açılmasını protesto etmek için Reşadiye Camii önünde bir araya geldi. Caminin 50 metre yakınına alkollü mekân açılmasının hukuka aykırı olduğunu dile getiren üyeler, işletmenin turizm belgesinin iptali için yazılı başvuruda bulundu. Platform adına açıklama yapan Mustafa Özkan, “İçkili mekanların açılması ile ilgili mevzuat ortadadır. Cami, okul, ibadethane, öğrenci yurdu gibi yerlerin etrafında içkili mekân ruhsatı almak için belirli bir mesafe şartı gözetilir.Ancak burada yasalara takılmadan içki ruhsatı alabilmek için önce turizm işletme belgesi alınıyor, sonradan içkili mekân ruhsatı başvurusunda bulunarak işletme içkili mekâna dönüştürülüyor. İşletmenin turizm işletme belgesi elinde olduğu için buranın içkili mekâna dönüşmesinin önünde hiçbir engel kalmamış oluyor. Burada alınan turizm işletme belgesi o mekânı içkili mekâna dönüştürmenin önündeki tüm engelleri kaldırır durumdadır” ifadelerini kullandı.

Yetkililere de çağırıda bulunan Özkan, “Sizin verdiğiniz turizm belgesi marifetiyle caminin tam karşısında 50 metre mesafede bir içkili mekân açılması durumu söz konusudur. Bu turizm işletme belgeleri verilirken açılan işletmelerin bulundukları bölgelerin hassasiyetleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu içkili mekân Mahmut Sami Ramazanoğlu Camii’nin tam karşısında ve 50 metre mesafededir. Bu sebeple verilen bu içkili mekân ruhsatının ve turizm belgesinin iptal edilmesini kendilerinden talep ediyoruz. Ruhsatın iptali için gerekli yazılı başvuruları ilgili makamlara yapacağımızı ve konunun sonuna kadar takipçisi olduğumuzu tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz” dedi.