"Eskişehir’deki Okullarda Halk Sağlığı Farkındalığının Artırılması ile Sağlığın Geliştirilmesi ve Güçlendirilmesi Protokolü" kapsamında, ilköğretim okulları öğrencilerinden oluşturulan ’Halk Sağlığı Tayfaları’nın eğitimleri devam ediyor.

Eskişehir Valiliği, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından imzalanan protokol çerçevesinde halk sağlığı konusunda eğitilen ve çevreleri ile diğer arkadaşlarını eğitecek olan ’Halk Sağlığı Tayfaları’ eğitiliyor. Mareşal Fevzi Çakmak İlkokuluna Arş. Gör. Dr. Bengisu Karagöz, Ticaret Borsası İlkokuluna Arş. Gör. Dr. Erman Kavlu, Çifteler ilçesindeki Şehit Özcan Karabacak İlkokulu ve Gazi İlkokulunda ise Dr. Tuna Kılınç tarafından projenin ilk etabı olan temel hijyen konusunda Halk Sağlığı Tayfalarına ayrıntılı eğitim düzenlendi.

Sorunsuz üstyapı için çalışmalar sürüyor Sorunsuz üstyapı için çalışmalar sürüyor

Öğrencilere el yıkamanın önemi, doğru el yıkama teknikleri, ağız ve diş hijyeni konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar, günlük yaşamda gıda hijyeni ve güvenliği önlemleri, çevre hijyeni ve temizliğin önemi ile solunum hijyeni konularında kapsamlı bilgiler aktarıldı.

Ayrıca; gıda hijyeni konusunda, öğrencilere gıdaların doğru bir şekilde saklanması, hazırlanması ve tüketilmesi gereken sıcaklık ve hijyen kuralları hakkında bilgi verildi. Çevre hijyeni ve temizlik konusunda da öğrencilere çevrelerini temiz tutmanın ve atıkları doğru bir şekilde bertaraf etmenin önemi anlatıldı. Solunum hijyeni konusunda, öğrencilere öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burunlarını kapatmalarının, hijyenik olmayan yüzeylerle temas ettikten sonra ellerini yıkamalarının ve kalabalık ortamlarda maske kullanmalarının önemi vurgulandı.

Kaynak: iha