Görme engelli işportacının azmi Görme engelli işportacının azmi

Havaların ısınmasıyla birlikte tatlı satışlarında değişiklikler gözlemlendi. Sütlü tatlılara yönelen vatandaşlar, esnafın yüzünü güldürdü. Sütlü tatlı satışından memnun olduğunu belirten esnaf Tuğba Pirenli, havalar soğukken şerbetli tatlı satışlarının arttığını, havalar ısındığında ise sütlü tatlılara geri dönüş olduğunu belirtti. Sütlü tatlıların daha çok sevildiğini vurgulayan Pirenli “Özellikle baklava satışlarımızda değişiklik mevcut, bu havalarda açıkçası soğuk baklava daha çok tercih ediliyor. Havalar soğukken cevizli tatlılarda sultan, ceviz dürüm, ceviz sarma çok tercih ediliyordu. Ev baklavamıza da talep çok fazlaydı. Fıstıklı tatlılarımızda ise fıstık sarma, havuç dilimi, yüzügüllü, fıstıklı sultan genelde tercih edilenler arasında oluyor” dedi.

Vatandaşlar sütlü tatlılara düşkün
Pirenli, bayram öncesi yoğunluk olduğunu, fakat şerbetli tatlıların satışının azaldığını belirterek “Genelde sıcaklardan dolayı insanlar tatlı yemeyi çok tercih etmese de bu havalarda soğuk baklava, triliçe, magnolya, supangle, kazandibi ve sütlaç gibi tatlılar ön plana çıkıyor. Yaş pasta, supangle ya da sütlacın yanına dondurma vatandaşın hala vazgeçilmezlerinden” diye konuştu.

Fiyatlar sabit kaldı
Fiyatlarının değişmediğini belirten Tuğba Pirenli, “Cevizli baklavaların kilosu 330 ila 370 TL, fıstıklı baklavaların 600 ila 800 TL arasında değişiyor. Soğuk baklavanın kilosu ise 600 TL. Soğuk tatlılarımızdan supangle, kazandibi gibi tatlıların fiyatı 110 TL'den başlıyor” dedi.