Eskişehir İlk Haber'in yeni sayısı yayımlandı Eskişehir İlk Haber'in yeni sayısı yayımlandı

2023 Yılı Teklif Çağrısı Erasmus+ Ana Eylem 2 Yükseköğretim Alanında İşbirliği Ortaklıkları (KA220-HED) kapsamında ulusal ajansa Eskişehir Teknik Üniversitesi tarafından sunulan ‘Lifelong Learning for Sustainability: From campus to daily life (LEAF)’ başlıklı projenin açılış toplantısı Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

24 ay süreli, toplam 250 bin euro hibe ile desteklenmeye uygun görülen LEAF Projesi’nin temel amacı; bireyleri sürdürülebilirlikle ilgili konuları içselleştirmeye teşvik edecek bilgi ve farkındalık temelli bir çerçeve oluşturup bireylerin günlük alışkanlıklarını düzenleyerek, sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği önleme ve iklim değişikliğine uyum uygulamalarının gerçekleşmesine katkıda bulunmak olarak açıklandı. Bireysel farkındalığın çabaların büyük bir önem kazandığı bu dönemde LEAF Projesi; sürdürülebilirlik eğitimi sağlamak için ömür boyu öğrenme stratejisinin ve gerekli altyapının geliştirilmesini, sürdürülebilirlik çabalarında farkındalığı artırarak kalıcı katılımı sağlamayı ve sürdürülebilirlik sorumluluğuna yönelik davranışları değiştirmeyi hedefliyor.

LEAF projesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde, COFAC-Lusofona Üniversitesi, Portekiz ve Oyuncak Derneği Araştırma Enstitüsü, İspanya (The Asociacin de Investigacin de la Industria del Juguete, AIJU) partnerliğiyle birçok farklı akademisyen ve araştırmacının katılımıyla yürütülüyor.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Alp Özdemir’in yürütücülüğünü üstlendiği LEAF Projesi’nin araştırmacıları arasında ise Eskişehir Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Saye Nihan Çabuk, Prof. Dr. Müfide Banar, Prof. Dr. Aysun Özkan, Doç. Dr. Zerrin Günkaya, Doç. Dr. Esra Pınar Uça Güneş ve Dr. Öğr. Üyesi Burcu Yılmazel yer alıyor.

Kaynak: iha