Yeni yuvasını bekliyor Yeni yuvasını bekliyor

Eskişehir’de bulunan Eskişehir Çağfen Koleji’nin Temsilcisi Kurucu Temsilcisi Serkan Zengin, hazırlık sınıflarının ortaokullarda oluşturulmasının öğrencinin yabancı dil öğrenimine katkıda bulunacağını söyledi.

Eskişehir Çağfen Koleji Kurucu Temsilcisi Serkan Zengin, yabancı dil öğreniminin önemine değindi. Ortaokullarda ve ilkokullarda yabancı dil eğitiminin çok az anaokullarında ise çok az olduğunu belirten Zengin, küçük yaşta yabancı dilin daha kolay öğrenildiğine dikkat çekti. Yabancı dil öğrenme probleminin çözülmesi halinde ortaokullara hazırlık sınıflarını yeniden getirilebileceğini de aktaran Serkan Zengin, böylece 6,7,8’inci sınıfları ise akademik derslerin üzerinde yoğunlaşabileceğini aktardı.

“Yabancı dil hazırlık sınıflarını tekrar geri getirerek çözebiliriz”

Yabancı dil eğitimi hakkında konuşan Eskişehir Çağfen Koleji Temsilcisi Kurucu Temsilcisi Serkan Zengin, “Türkiye’nin bu arada eğitimde kanayan yaralarından biri yabancı dil eğitimi. Türkiye’de gramer öğretiliyor ama speaking dediğimiz veya bunu communication dediğimiz iletişim haline getirmek ve bir beceri haline getirmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Bunun ana nedenlerinden bir tanesi yabancı dil saatiyle alakalı. Çünkü ilkokulda ders sayısı çok az, anaokulunda neredeyse yok, ortaokuldaki ders çok az. Son çıkan karar bu arada bana göre çok doğru bir söylem. Türkiye’de ortaokulda yabancı dil ağırlıklı hazırlık sınıfları oluşturulma durumu var. Eğer dili çözersek bence yabancı dil hazırlık sınıflarını tekrar geri getirerek çözebiliriz. Hele bir de bunu ortaokulda yaparsak öğrenci lisedeki o üniversiteye hazırlanma kafasından, o temposundan daha önce ortaokulla bunu çözebilir. Hele ki bir de müfredatın hafifletilmesi de söz konusu. Böyle bir durumda 5. sınıfı yabancı dil hazırlık sınıfı yapıp 6,7,8’i akademik derslerle ilgili yoğunlaştırılmış hale getirmek ortaokulda hem yabancı dilin çözülmesini sağlar hem müfredatın hafifletilmesinden kaynaklı. Öğrencilerin ortaokula karşı olan ön yargısını giderir ve severek isteyerek devam etmesini sağlar” dedi.

“Bir dilin yerleşmesi 6 yaşa kadar mümkündür”

Yabancı dil eğitiminin anaokulundan başlaması gerektiğini belirten Serkan Zengin, “Normalde bunun anaokulunda yapılması lazım. Çünkü dil öğrenme merkezine bir dilin yerleşmesi 6 yaşa kadar mümkündür ama Türkiye’deki coğrafi büyük insan fazlalığı, öğrenci fazlalığı ve aynı zamanda bölgeler arasındaki kültürel beklenti farklılıkları, bunun anaokulunda şu an yapılması mümkün kılmamaktadır. Bu sebeple yapılacak en doğru yer Türkiye’de 5. sınıflardır. Ama buna pedagojik Olarak hangi yaş durumunda doğru derseniz eğer anaokulunda doğrudur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha