Eskişehir Özel Ümit Batıkent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Şükriye Eral, sınav öncesinde stres ile birlikte öğrencilerde serotonin hormonunda azalma yaşanabileceğini aktararak, sınav öncesi beslenmede serotonin içeriği yüksek gıdalar tüketilebileceğini söyledi.

Diyetisyen Şükriye Eral, sınav öncesi beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler verdi. Sınavdan önce beslenmenin dönem başından itibaren takip edilmesini öneren Eral, sınava yakın zamanlarda kalori kısıtlamalarının doğru olmadığını, sağlıklı tabak modellerinin daha doğru bir uygulama olduğunu söyledi. Özellikle sınav dönemine hazırlanan kilolu çocuklar için de önceliğin kilo vermek değil, sağlıklı beslenmek olduğunu belirten Diyetisyen Eral, sağlıklı beslenme ile birlikte çocukların kilo vereceğini ifade etti.

“Beslenmede serotonin içeren gıdalar arttırılabilir”

Seçimi kazandı, çalışmaları hızlandırdı Seçimi kazandı, çalışmaları hızlandırdı

Diyetisyen Şükriye Eral, yaptığı değerlendirmede, en önemli konulardan birinin de serotonin hormonu olduğunu dile getirerek, şunları söyledi;

“Stres yükü ile birlikte çocuklarda serotonin azalması görülebilir. Bunu dengelemek için beslenmede serotonin içeren gıdalar arttırılabilir. Bunlar; hindi ve tavuk eti, yağı tohumlar, yüzde 80 üstü kakao içeren bitter çikolatalar ve yağlı kuru yemişlerdir. Bu kuru yemişlerin çiğ olmaları daha sağlıklı olacaktır.”

“Rutin dışında herhangi bir besini sınav öncesinde çocuklarımıza denettirmeyelim”

Sınavdan bir gün önce kulaktan dolma bilgilerle çocuklara çok fazla ve farklı besin verilmemesi konusunda uyarıda bulunan Diyetisyen Şükriye Eral, “Normal rutin dışında herhangi bir besini sınav öncesinde çocuklarımıza denettirmeyelim, bu çocuklarımızda besin alerjileri, mide bulantıları veya gıda zehirlenmeleri sorununa yol açabilir” şeklinde konuştu.

Bu sorunlar sonrasında ertesi gün sınava girecek öğrencinin başarısının da olumsuz etkileneceğine dikkat çeken Eral, sınava girecek tüm öğrencilere de başarılar diledi.

Kaynak: iha