T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleri ile Gelecek Araştırmaları Enstitüsü tarafından yürütülen Genç Gelecek Merkezi Projesi (GEGEM) kapsamında Sürdürülebilir Şehirler 2040 Atölyesi Tepebaşı Belediyesi paydaşlığında yapıldı.

6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerin ardından ülkemizin ihtiyaç duyduğu gelecek planlamaları süreçlerine gençlerin katılımını teşvik etmeyi amacıyla hazırlanan GEGEM Projesi, gelecek tasarımı çalışmaları yoluyla gençleri programlara dahil ederek hem onların yeni yaşamlarına güçlü dönmelerini sağlamayı hem de depremlerden etkilenen topluluklar için huzurlu ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefliyor. Bu amaçlar doğrultusunda farklı illerde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerden biri olan Sürdürülebilir Şehirler Atölyesi Tepebaşı Belediyesi paydaşlığında Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda düzenlendi.

Gürhan Albayrak’tan TOKİ açıklaması: Teslim tarihi için gün sayılıyor Gürhan Albayrak’tan TOKİ açıklaması: Teslim tarihi için gün sayılıyor

Katılımcılara bilgi verildi

Kalkınmanın temel taşlarından olan sürdürülebilir şehirler konusunda gençlerin farkındalığını artırmak, sorumluluk almalarını teşvik etmek, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri bir alan açmak ve harekete geçmelerini desteklemek amaçlanan atölyede, Gelecek Araştırmaları Enstitüsü tarafından geliştirilmiş ve gelecek senaryoları oluşturmayı sağlayan GÖK (Gelecekten Öğrenme Kuramı) Metodolojisi’nden yararlanıldı. Gelecek Araştırma Enstitüsü kurucu üyesi ve fütürist Samet Çelik, atölyede bir sunu gerçekleştirdi. Katılımcılar bir yandan gelecek senaryoları oluşturma deneyimi yaşarken, diğer yandan sürdürülebilirlik, sürdürülebilir şehirler için çözümler ve akıllı şehirler gibi konularda bilgi edindi.

Atölyeye Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu’nun yanı sıra birçok sayıda genç katıldı.